NSW dominates Brisbane winter carnival

Written By

June 25, 2017 - 02:24 PM

39 Reads     0 Icon_comment

NSW trainers have again dominated the six Group One days of the Brisbane winter carnival which started with the Doomben 10,000 and ended with the Tattersall's Tiara.

Horses trained in NSW won six of the eight Group One races with the Peter and Paul Snowden partnership and Newcastle's Kris Lees each winning two.

NSW trained horses also won a further seven Group Two and Group Three races.

The revamped Adelaide carnival had an impact on the number of Victorian horses in Brisbane but Ciaron Maher led the way with Ruthven's win in the Group One Queensland Derby.

Eagle Farm trainer Paul Butterworth led the way for the Queensland with Capital Gain winning the Group One J J Atkins Stakes.

Local trainers also won five Group Three races.

The Stephen Autridge and Jamie Richards combination were the best of the kiwi visitors with wins in the Group Two BRC Sires' Produce Stakes and Group Three Rough Habit Plate.

HONOUR BOARD

GROUP ONE

Doomben 10,000: Redzel (Peter and Paul Snowden, NSW)

Doomben Cup: Sense of Occasion (Kris Lees, NSW)

Kingsford Smith Cup: Clearly Innocent (Kris Lees, NSW)

Queensland Oaks: Egg Tart (Chris Waller, NSW)

Queensland Derby: Ruthven (Ciaron Maher, Victoria)

J J Atkins Stakes: Capital Gain(Paul Butterworth, Qld)

Stradbroke Handicap: Impending (Darren Beadman, NSW)

Tatt's Tiara: Tycoon Tara (Peter and Paul Snowden, NSW)

GROUP TWO

BRC Sires' Produce Stakes: Melody Belle (Jamie Richards and Stephen Autridge, NZ)

O'Shea Stakes: Single Gaze (Nick Olive, ACT)

Moreton Cup: Deploy (Gerald Ryan, NSW)

Dane Ripper Stakes: Prompt Response (Gai Waterhouse and Adrian Bott, NSW)

Queensland Guineas: Salsonic (Jason Coyle, NSW)

Brisbane Cup: Chocante (Stephen Marsh, New Zealand)

The Roses: Kenedna (Darren Weir, Victoria)

Champange Classic: Tangled (Chris Waller, NSW)

GROUP THREE

BRC Sprint :Jungle Edge (Mick Bell, Victoria)

Premier's Cup: Kaiser Franz (Robert Heathcote, Qld)

Lord Mayor's Cup: Col 'N'Lil (Ben Currie , Qld)

Grand Prix: Order Again (Brian Smith, Qld)

Rough Habit Plate: Shocking Luck (Jamie Richards and Stephen Autridge, NZ)

Chairmans Hcp: Stampede (Gai Waterhouse and Adrian Bott, NSW)

Glenlogan Park Stakes: Eckstein (Kurt Goldman, NSW)

Fred Best Classic: Niccanova (Steve Tregea, Qld)

Tattersall's Cup: Rudy (Helen Page, Qld)

Healy Stakes: Burning Passion (James Cummings, NSW)